چگونه آزمون خود را تحلیل کنیم؟

روش تحلیل آزمون و کارنامه

یکی از بهترین راه‌کارها برای پیشرفت در درس و طی کردن‌ پله‌های ترقی به‌سمت موفقیت در کنکور، تحلیل و بررسی آزمون‌هاست. بسیاری از دانش‌آموزان بعد از این‌که آزمون می‌دهند، دیگر آزمون را رها کرده و چه خوشحال و یا چه ناراحت از آزمون، دفترچه را یک گوشه پرت کرده و دیگر به آن توجهی نمی‌کنند ! اگر شما چنین حرکتی را انجام می‌دهید؛ بدانید که آزمون ‌دادن شما نه تنها هیچ نتیجه مثبتی نخواهد داشت، بلکه نتیجه منفی نیز دارد. بدین منظور که باید بدانید که نحوه تحلیل‌ کردن آزمون و برداشت شما از آن بایستی چگونه باشد تا به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

تحلیل آزمون بسیار بهتر و مفیدتر است که همان روزی که آزمون داده‌ایم بعد از 2 یا 3 ساعت استراحت کافی صورت بگیرد. شما دانش‌آموزان عزیز بایستی دفترچه آزمون خود را برداشته و به تحلیل آن با توجّه به دفترچه حل‌آزمون بپردازید. در اولیّن مرحله هر درس را تصحیح کنید و کنار سؤالاتی که درست حل کردید علامت *، کنار سؤالاتی که غلط حل کرده‌اید علامت ** و کنار سؤالاتی که نزده‌اید؛ *** بزنید.

روش تحلیل آزمون

درصد هر درس را محاسبه کنید. حال که درصد تمام دروس را محاسبه نمودید. بایستی به سراغ مطالعه پاسخ‌های پاسخ‌نامه بروید. یک دفتر برای آزمون خود بردارید و شروع کنید هر درس را به‌طور جداگانه با تحلیل هر سؤال در آن دفتر بنویسید. از سؤال اول شروع کنید و درست، غلط یا نزده بودن سؤال، پاسخ آن و راهی که شما رفته‌اید، راهی که پاسخ‌نامه پیشنهاد کرده و توضیح مختصر خودتان در مورد آن سؤال در مورد روش حل آن را بنویسید. اگر سؤال را درست پاسخ داده‌اید باز هم حل آن سؤال را با پاسخ‌نامه مقایسه کرده و یادداشت کنید تا هم راه‌های ساده‌تر هم تکنیک‌های بیشتری یاد بگیرید و هم تسلّط پیدا کنید. اگر سؤالی را غلط پاسخ داده‌اید، روش درست را حتماً در دفتر خود نوشته و به‌عنوان نکته، راه حل آن را به زبان خودتان بنویسید تا بعداً که آن دفتر را مرور می‌کنید راه‌های مختلف یادتان بیاید. از طرفی حتماً یادداشت کنید که علّت غلط‌زدن این سؤال سر جلسه آزمون چه بوده است !؟ مثلا در منزل آن سؤال را حل کردید و جواب درست رسیدید، حتماً علت غلط پاسخ دادن شما از روی استرس یا کمبود وقت بوده است. از دلایل دیگر پاسخ دادن غلط، اشتباهات محاسباتی و بی‌دقتی می‌باشد که خودتان می‌توانید متوجّه شوید.

 از دیگر دلایل غلط پاسخ‌دادن عدم اطلاعات کافی در مورد آن قسمت و یا نرسیدن به سرفصل آزمون بوده است.

هر دلیلی که داشته باشید باید کنار تحلیل آن سؤال آن را یادداشت کنید. حال راهکارهایی برای این‌که دوباره آن اشتباهات را تکرار نکنید در ذیل ارائه می‌گردد.

اگر سؤالی را غلط پاسخ داده‌اید ...

  • از روی بی‌دقتی و اشتباهات محاسباتی بوده است.

با تمرین و تکرار بیشتر و انجام حل به‌صورت تشریحی و نوشتن تمام راه‌حل بر روی برگه به مرور بی‌دقتی و اشتباهات شما کم می‌گردد.

بی دقتی و اشتباهات محاسباتی

  • از روی استرس بوده است.

سعی کنید با روش‌هایی که در همین سایت توسط مشاوران گروه رایا ارائه شده است، استرس خودتان را کاهش دهید. از جمله عواملی که می توان با آن استرس را کاهش داد یک‌سری مسائل تغذیه‌ای و تجربه شرایط مشابه آزمون‌ها در منزل با آزمون‌های سه روز یک بار و ... می‌باشد.

استرس آزمون ها

  • از روی عدم اطلاعات کافی از آن درس.

تمرین و تکرار بیشتر و تمرکز بر روی آن درس و نوشتن مفاهیم و نکات و راه‌حل‌هایی که به آن‌ها پی بردید در دفتر تحلیل آزمون برای این‌که کامل به آن تسلّط پیداکنید ، لازم است.

عدم اطلاعات کافی از درس

  • عدم مدیریت زمان و یا نداشتن تسلّط کافی برروی مباحث این مشکلات را ایجاد می‌کند. بهترین راه برای رفع مشکل عدم مدیریت زمان، انجام تست‌های زمان‌دار در منزل می‌باشد، به این ترتیب در منزل آزمون‌ها و تست‌هایی که از خود می‌گیرد حتماً به‌صورت زمان‌دار بوده و حتما ً درصد بگیرید.

عدم مدیریت زمان و نداشتن تسلط کافی

  • از روی نرسیدن به سرفصل آزمون.

این مورد زمانی پیش می‌آید که شما برنامه‌ریزی درست و دقیقی ندارید این مورد تنها با یک برنامه‌ریزی اصولی و دقیق که توسط مشاوره و متخصص برای شما انجام می‌شود، قابل حل می‌باشد. می‌توان گفت منشأ تمام مشکلات یک دانش‌آموز نداشتن یک برنامه‌ریزی اصولی با رعایت مسائل روانشناختی و شخصیتی می‌باشد.

از روی نرسیدن به سرفصل آزمون

پس حتماً دلایل غلط‌ زدن یک سؤال را یافته و در دفتر آزمون در جلوی سؤال یادداشت کنید و با عمل کردن به راهکارهای ساده بالا سعی در تکرار نکردن آن‌ها کنید. حال اگر سؤالاتی را در آزمون نزده بودید، یکبار در منزل به حل آن بپردازید و اگر باز هم نتوانستید پاسخ دهید به سراغ پاسخ‌نامه رفته و پاسخ آن را بعد از فهمیدن به زبان خود در دفتر یادداشت کنید.

علّت نزدن سؤال هم می‌تواند دلایل مختلفی از جمله عدم یادگیری بحث باشد. همچنین اگر آن سؤالی را که نزده‌اید در منزل توانستید حل کنید قطعاً مشکلتان یکی از دو علّت استرس یا مدیریت زمان است. حتماً‌ سعی‌کنید به نوشته‌های فوق توجّه کرده و با دقت دفتر تحلیلی آزمون خود را تکمیل کنید؛ زیرا بایستی حتماً دو سه روز قبل از آزمون بعدی، دفتر تحلیل خود را مرور کرده تا مشکلاتی که در آزمون قبل داشتید در این آزمون تکرار نشود. حال در ذیل توضیحاتی در راستای تراز آزمون و تحلیل کارنامه آزمون‌ها ارائه می‌گردد:

  • یکی از معیار‌های مهم برای سنجش هر فرد در آزمون‌ها تراز هر درس می‌باشد. بعضی از دانش‌آموزان تصوّر می‌کنند وقتی نمره خام درس آن‌ها که به‌صورت درصد در آزمون‌ها بیان می‌شود، بالا باشد آن‌ها در آن درس موفق هستند! درصورتی که این‌گونه نیست، زیرا ممکن است سؤالات آن درس در آزمون ساده بوده باشد و همه درصد خوبی کسب کرده باشند. پس بایستی حتماً به تراز هر درس توجّه کنید. تراز هر درس در آزمون‌ها بین 0 تا ده هزار (در برخی آزمون ها با توجّه به جمعیت آماری شرکت کنندگان 13000 ) می‌باشد و هرچه تراز شما بالاتر باشد توانایی شما در آن درس بهتر است.

تحلیل کارنامه

نحوه محاسبه درصد خام در آزمون‌ها به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:

نحوه محاسبه درصد خام در آزمون ها

 

می‌توانید با استفاده از فرمول بالا درصد  دروس خود را محاسبه کنید.

اگر تراز شما در درسی بالاتر 5000 باشد شما تقریباً از نیمی از دانش‌آموزان شرکت‌کننده قوی‌تر هستید، پس باید بدانید که تحلیل کارنامه و آزمون، کمک شایانی در کشف نقاط    ضعف در دروس مختلف می‌کند و با راهکارهایی که ارائه شده می‌توانید درصدد رفع آن‌ها برآیید، تا روز کنکور بهترین نتیجه را بگیرید.